Författare: Jenny Lundqvist

Dela

Den 5-6 december 2024 samlades Region 10 styrelse, skolchefer och socialchefer på Ansia Resort i Lycksele för Region 10s årliga stormöte. Under två intensiva dagar diskuterade vi våra gemensamma utmaningar och utforskade nya arbetssätt och lösningar för våra 10 inlandskommuner.

Ann-Charlotte Liljeströms välkomsttal gav oss en inblick i Lyckseles historia.
Vi fick bland annat höra Eva Flodin, förbundschef på Södra Lapplands gymnasieförbund berätta om deras fjärrundervisning som både ger tillgång till behöriga lärare, brett kursutbud och större social kontext för eleverna. Maria Johansson och Kitty Jogenby inspirerade åhörarna med sitt arbete med att kvalitetssäkra och utveckla vården för personer med demenssjukdom.

Förutom inspirerande föreläsningar arbetades det i workshops där fokus låg på äldreomsorg, IFO, grundskola och förskola.

Thomas Norrby, Statskonsulent på SLU, Tilsith Lacouture från utbildning och arbetsmarknad på SKR och Monica Wahlström, FOU Region Västerbotten delade med sig av sin kunskap och gav oss omvärldsspaning och nyheter gällande både Landsbygdspolitiken, nya Socialtjänstlagen och små kommuners kapacitetsbyggande.

Dagarna avslutades med överlämning av ordförandeskapet från Storuman till Sorsele.

Vi är tacksamma för alla deltagare och talare som bidrog till bra dagar! Tillsammans har vi tagit ytterligare steg mot att förstärka och förbättra vår samverkan och hitta nya lösningar för våra kommuner!

.